6ος γύρος, Ράλλυ Σαφάρι

WRC 2021

24-27 Ιουνίου

Δεύτερο συνεχόμενο 1-2 της Toyota με νίκη Ogier

Ένας θρυλικός αγώνας με ξεχωριστή ιστορία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, το Ράλλυ Σαφάρι, επέστρεψε στο πρόγραμμα του θεσμού μετά από 19 χρόνια.
Η εξέλιξη του πρώτου αγώνα στην Κένυα στο πλαίσιο του WRC μετά από το 2002, ήταν αντίστοιχη με εκείνη του Ράλλυ Ιταλίας-Σαρδηνίας.
Οι Sebastien Ogier-Julien Ingrassia με Toyota Yaris WRC έφτασαν στην 53η νίκη της καριέρας τους, που ήταν ταυτόχρονα η 4η στο φετινό πρωτάθλημα.
Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Takamoto Katsuta-Dan Barritt με ίδιο αυτοκίνητο, οπότε ο Ιάπωνας οδηγός ανέβηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο βάθρο αγώνα του WRC, ενώ τρίτοι τερμάτισαν οι Ott Tanak-Martin Jarveoja.
Στην 4η θέση, βρέθηκε ο Gus Greensmith, με τον Chris Patterson να επιστρέφει στο δεξί μπάκετ του Ford Fiesta WRC της M-Sport και πέμπτοι, μόλις 0,1 δλ. πιο πίσω κατατάχθηκαν οι Adrien Fourmaux-Renaud Jamoul με ίδιο αυτοκίνητο. Το γαλλοβελγικό πλήρωμα είχε τερματίσει αρχικά στην 4η θέση, όμως έλαβε ποινή 10 δλ. επειδή παρέκκλινε της διαδρομής, σε σημείο εντός της εναρκτήριας ε.δ. της τελευταίας ημέρας.
Την εξάδα διαμόρφωσαν οι Kalle Rovanpera-Jonne Halttunen (Toyota Yaris WRC), που εγκατέλειψαν την πρώτη ημέρα όταν κόλλησαν σε άμμο fesh fesh αλλά επέστρεψαν την επόμενη.
Άτυχοι στάθηκαν οι Thierry Neuville-Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 Coupe WRC), που τέθηκαν εκτός με σπασμένο πίσω δεξί αμορτισέρ μετά από την πρώτη ειδική διαδρομή της τελευταίας ημέρας, ενώ προηγούνταν.
Ακόμη, εγκατέλειψαν οι Elfyn Evans-Scott Martin (Toyota Yaris WRC) από σπασμένη ανάρτηση, οι Dani Sordo-Borja Rozada (Hyundai i20 Coupe WRC) που είχαν έξοδο μετά από χτύπημα σε πέτρα και οι Oliver Solberg-Aaron Johnston (Hyundai i20 Coupe WRC), επίσης από σπασμένη ανάρτηση που επέφερε και ζημιά στον κλωβό ασφαλείας.
Οι Evans-Martin, που επέστρεψαν όπως και οι Sordo-Rozada μέσω SupeRally τερμάτισαν στη 10η θέση.
Νικητές στο WRC3, αναδείχθηκαν οι Rai Onkar-Drew Sturrock με Volkswagen Polo R5.

10 E. Evans-S. Martin Toyota Yaris WRC +49:22.7
Νικητές Ε.Δ.: Ogier 6, Neuville 4, Rovanpera-Tanak 2, Katsuta-Sordo-Evans-Fourmaux 1
Επικεφαλής ανά Ε.Δ.: 1 Ogier, 2-14 Neuville, 15 Katsuta, 16-18 Ogier